E.R.S.

   ÚVOD   

   AKTUALITY   

   SLUŽBY   

   FOTOGALERIE   

   KONTAKTY   

   VOLNÁ MÍSTA/ STUDIUM   

KATEGORIE / CATEGORY AKTUALITY

ZPĚT / BACK ZPĚT

ZHLÉDNUTÍ / VIEW Článek zobrazen: 1710x

Multitool do služby

Konečně ten pravý?

Po obdržení nástrojového systému Raptor od společnosti Leatherman, nás napadá jednotná idea - je to ten pravý multitool pro složky IZS? Myšlenky nás zavedli k několika úvahám, které jsme se rozhodli podpořit praktickým vyzkoušením nástroje. Hlavní myšlenka spočívala v posouzení nejužívanějších nástrojů, které lze nalézt na služebním opasku. Výsledkem našich požadavků je, jednoduše řečeno, právě Raptor.

Recenzenti tedy pocházejí jak ze zdravotnické záchranné služby, tak z prostředí záchrany z výšek, hloubek a nedostupných prostor lanovou technikou,tedy z oboru zdravotnického záchranáře - lezce. Umístění na opasek má dvě varianty, ekonomičtější je užití spony, která je součástí korpusu nástroje. Raptor je tak blíže k opasku a tak odpadá jeho “připomínání” například při posazení za volant výjezdového vozidla.  Nenosíte-li pomůcky v zadní polovině opasku, Raptor je stejně tak pohodlný při nošení v plastovém pouzdře Molle, které lze umístit i na taktické vesty. Povolením šroubu spojující sponu s tělem pouzdra lze docílit různého směřování nástroje. Pouzdro z polymerického plastu je robustnějšího vzezření, a tak se potvrzuje i jeho odolnost.

Vysunutí nástroje z pouzdra včetně otevření nůžek lze docílit jednou rukou, lehkým otočením kolem prstu jsou nůžky, jakožto pilotní nástroj toolu, ihned v pohotovosti - bezesporu jedna z hlavních výhod při užítí v terénu. Jakmile jsme zjistili jak rychlé může být užití Raptora, napadá nás možná situace při výjezdu záchranné služby - nelze vyloučit, že se agresivní pacient pokusí využít malé nepozornosti a zmocnit se tak čehokoliv, co je součástí vaší výstroje, ať k účelu sebepoškození, nebo napadení. V takouvou chvíli jsou rizikové zejména nože s vyhazovací nebo očkovou čepelí. Raptor je ve složeném stavu nečitelná stavebnice, tedy neznalci zabere rozhodně delší čas jeho rozložení - natož pak užití. Raptor navíc téměř nelze užít jako bodnou zbraň, tedy další sympatie pro nástoj jsou na světě.

Poprvé užíváme nástroj ve chvíli potřeby odhalení končetiny pacienta po pádu. Obavy z kratší čepele nůžek (4,8 cm), než je v oboru zvykem, jsou rozptýleny - ostří pronikají tlustou džínovinou bez obtíží, a nesmeká se, i když je látka promočená. Vroubkování čepepí nad ostřím látku nepustí zpět a zajistí pronikání bez posunu. Při dalších výjezdech Raptor posloužil například k odhalení hrudníku pacienta z důvodu resuscitace - stříhání vatového kabátu lecky “dusí” nůžky při s nýtování čepelí, Raptor kusy vaty a syntetických vláken jednoduše ignoruje. Díky zaobleným hrotům je ohrožení pacienta minimální, i když se nejedná o klasickou “lopatku” na špičce spodní branže. Rukojeť nůžek je opatřena masivním okem, do kterého pasuje i dlaň v zásahových rukavicích. Ocel 420HC si poradí i s tužšími prvky textilu včetně zipů. Kromě tkanin Raptor zvládá i plasty spotřebních zdravotnických materiálů. Při potřebě zkrácení aluminiové dlahy opět není sebemenší problém. Levák i pravák nepocítí žádný handicap, konstrukce nástroje nenadržuje ani jedné z rukou. Nůžky lze uzavřít pomocí dvou trojúhelníkových pojistek, z nichž každá uzavírá jednu z branží. Ovladatelnost bezproblémová - pojistka je dostatečně plastická s rozměrem více jak 5 mm. Po prvním užítí se dostáváme k čistění nástroje - těší nás, že konstrukce neobsahuje příliš zákoutí a ohybů, a tak není problém nůžky vydesinfikovat a během chvíle uvést do původního stavu.

Řezák bezpečnostních pásů je v multitoolech Leatherman vždy bez výtky, načne pás či popruh bez problémů v zakémkoliv směru, ať se jedná o autopás, či duté nebo ploché popruhy. Jeho uzamčení zajistí pákovitá pojistka, kterou lze velmi snadno ovládat. Klíč na kyslíkové lahve je pro evropský trh nepříliš k užitku, nicméně uvítali bychom kupříkladu na špičce řezáku “univerzální” sploštění za účelem plochého šroubováku - potěšil by většinu sfér působnosti.

Rozbíječ z karbidu Wolframu je umístěn do většího oka branže nůžek, což zajistí dobré krytí ruky ve chvíli, když otevřete polovinu nástroje. Délka je optimální a špička rozbíječe nijak nevadí uživateli při nošení na opasku bez pouzdra.

Opravdovou perlou je řezák prstenů v podobě 6 mm ostří vně korpusu nůžek. Jeho užití se týká jak přednemocniční tak nemocniční urgentní péče, a ve chvíli, kdy nelze aplikovat jakýkoliv z triků na sundání prstenu při traumatech či popáleninách, je řezák prstenu jedinou variantou. Zobáček jedné z čepelí má optimální tloušťku, a tak jej není u většiny případů problém vsunout mezi šperk a prst. Samotné přetětí závisí na materiálu prstenu a jeho tloušťce - při tvrdších materiálech se sice řezák zastaví o materiál, ale i při maximání síle nedochází k torzi nebo lámání sklolaminátové rukojeti nůžek.

S ohledem k nechuťi k přestrojeným opaskům nám Raptor se svými 164 gramy nedělá příliš starostí, jeho zátěž je minimální. Bez rozpaků nástroj doporučíme všem složkám IZS,  však největší radost udělá pravděpodobně výjezdovým jednotkám Hasičů a Zdravotnických Záchranářů. Z našeho pohledu je otázka jednoho z ideálních multitoolů pro záchranné složky veřešena.

Text: Bc. Eva Sovová

 


FOTOGALERIE / PHOTO GALLERY FOTOGALERIE

ZPĚT / BACK ZPĚT
Aktuality nejen z terénu

Profesionální lanová záchrana vyžaduje stálý trénink a získávání zkuše ...

Naše služby

Semináře první pomoci, modelové situace, lanové techniky, bezpečnost n ...

Kontakty

Vedení organizace, informace pro zájemce o poskytované služby, Hot lin ...


© 2010 http://www.ers-cr.cz   Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno